Chciałbym przedstawić Państwu kilka istotnych informacji o naszej okolicy w kontekście wyborów samorządowych, Warto się z nimi zapoznać, aby mieć świadomość organizacji wyborów w naszej okolicy i częściowo zasad działania samorządności. Zachęcam również do zapoznania się z moim programem, którego głównym celem jest poprawa jakości życia w naszej okolicy:



Nasza okolica:

25.10.10

Opracowane na podstawie PKW


Trochę informacji o naszej okolicy w kontekście wyborów:
Piaseczno, jako największa i centralnie położona gmina powiatu piaseczyńskiego jest siedzibą władz powiatowych i naturalnie gminnych. Gmina zajmuje obszar 12.823 ha (miasto - 1.633 ha, wieś - 11.190 ha). Użytki rolne stanowią 56% powierzchni, leśne natomiast 26%. Sama gmina stanowi 25,3% powierzchni powiatu. W naszej gminie mieszka 70.845 osób (dane na podstawie PKW). W tej grupie mamy 54.976 osób uprawnionych do głosowania. Gmina został podzielona na 44 obwody wyborcze. Osiedle na którym mieszkamy jest przydzielone do obwodu nr 11. Dokładny opis granic naszego okręgu znajdą Państwo w dalszej części tej strony. W tym roku mamy zupełnie inne podejście do wyboru przyszłych radnych. Od Państwa decyzji zależy kto nim zostanie. Będziemy wybierali w okręgach jednomandatowych. Co to oznacza?

Rejestracja KWW Klubu Rozwoju:

06.10.14

Opracowane na podstawie PKW


Komisarz Wyborczy w Warszawie zarejestrował komitet wyborczy powołany przez członków Piaseczyńskiego Klubu Rozwoju. Komitet wyborczy nosi skrótową nazwę Klub Rozwoju i jest jednym z pierwszych w kraju komitetów zarejestrowanych w tegorocznych wyborach samorządowych. Komitet zamierza wystawić kandydatów na: burmistrzów i wójtów, radnych powiatu piaseczyńskiego i radnych gmin wchodzących w skład powiatu. Pełnomocnikiem wyborczym komitetu jest Mariusz Słowik (prezes stowarzyszenia) a pełnomocnikiem finansowym Artur Męcina. Z list Klubu Rozwoju wystartuje przeszło stu kandydatów o silnej pozycji zawodowej i społecznej, w tym wszyscy obecni radni stowarzyszenia.


Geogrtafia okręgu nr 11:

20.10.10

Opracowane na podstawie PKW


Opis naszego okręgu wyborczego:
Okręg nr 11: Piaseczno, ulice: Andersena,Baczyńskiego, Broniewskiego,Brzechwy,Chełmońskiego,Dunikowskiego,Gałczyńskiego,Gojawiczyńskiej,Kasprowicza,Kruczkowskiego,Krzywa,Leśmiana,Modrzejewskiej,Nikifora,Paderewskiego,Pomorska,Przerwy-Tetmajera,Reja,Reymonta,Tuwima,Wyczółkowskiego,Astrów,Balińskiego,Berberysowa,Bławatków,Bratków,Derdowskiego,Hemara,Herberta,Irysów,Kajki,Kwiatów Polskich,Laurowa,Liliowa,Maków,Morcinka,Orężna,Partyzantów,Stokrotek,Waniliowa,Wybickiego,Zielony Krąg.

Wybory jednomandatowe:

20.10.14

Opracowane na podstawie PKW oraz INFOR.PL


Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Są one organizowane raz na cztery lata, w 2014 roku pierwszy raz w okręgach jednomandatowych. Wybory samorządowe dotyczą wyboru takich władz jak: radni (gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich), wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. W 2014 r. radni zostaną wybrani w okręgach jednomandatowych. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r., Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wprowadza diametralne zmiany w zasadach dotyczących wyborów samorządowych. Radni gmin zostaną wybrani w okręgach jednomandatowych. Okręgi jednomandatowe wynikają wprost z definicji demokracji jako systemu, w którym prawo stanowi wola większości obywateli. Są naturalną zasadą, zgodnie z którą „zwycięzca bierze wszystko”. Okręg jednomandatowy rozumiany jest jako jednostka utworzona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów. W danym okręgu można uzyskać wyłącznie jeden mandat – otrzymuje go kandydat, który podczas wyborów otrzymał najwięcej głosów. Pozostali kandydaci nie otrzymują mandatów. Oznacza to, że mandat uzyskuje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w danym okręgu spośród wszystkich kandydatów. Wybory będą odbywały się na zasadzie większości względnej. Największą wadą jest zjawisko marnowania głosów. Radny może zostać bowiem wybrany, mimo że uzyskał znacznie mniejsze poparcie niż wszyscy jego rywale łącznie. Istnieje także ryzyko, że będzie on realizował tylko partykularne interesy swojego okręgu, zamiast dbać o dobro całej gminy. System jednomandatowy akcentuje powiązanie konkretnej osoby z okręgiem. W sytuacji nie wywiązania się z wyborczych obietnic, radny zawiedzie wyborców, czego konsekwencją będzie brak głosów w kolejnych wyborach. System jest dużo prostszy, a tym samym jego zasady są bardziej zrozumiałe dla wyborców. Charakteryzuje się spersonalizowaniem i identyfikacją wyborców z konkretnymi osobami. Jednomandatowe okręgi wyborcze występują między innymi: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Kanadzie.


Mama nadzieję, że zawarte przez mnie na tej stronie informacje będą Państwu pomocne. Zachęcam do wzięcia udziału w wyborach nie tylko z obowiązku obywatelskiego, ale również, a może przede wszystkim z potrzeby wybrania godnej reprezentacji. Reprezentacji dla której człowiek i rozwój są najważniejszymi aspektami działania.

 
Autor: Artur Mecina ™
E-mail: artur@mecina.eu